Aký tepelný štandard si zvoliť pre konkrétny typ budovy?
Tepelná izolácia dverí je najlepšie znázornená koeficientom prestupu tepla Ud. Definuje, koľko tepla „uniká“ cez 1 m2 dverí. Čím nižší je koeficient Ud, tým nás daný materiál lepšie ochráni pred tepelnými stratami. Z toho vyplýva, že cez dvere s koeficientom Ud = 0,75 W/m2unikne dvakrát menej tepla ako cez dvere s Ud = 1,4 W/m2K.
Technické požiadavky na dvere v závislosti od typu budovy
Racionálnym princípom pri výbere tepelného štandardu dverí je ich prispôsobenie energetickému štandardu celej budovy. Samozrejme, že čím sú dvere teplejšie, tým je vyšší tepelný komfort a úspory pri vykurovaní.
Byty
Vchod do bytu z vyhrievaného schodiska
Neohrievané miestnosti
Vnútorné dvere
Na oboch stranách dverí sú ohrievané miestnosti
Odporúčania Martom
ŠPECIÁLNE DVERE A ŠTANDARD OPTIMAL
Domy v normálnom a vysokom energetickom štandarde.
Podľa noriem EÚ by od roku 2017 mali mať dvere montované do ohrievaných budov koeficient Ud nižší ako 1,5 W/m2K. Pre nové budovy je to zákonná požiadavka. V prípade renovácií je to odporúčanie. Martom tiež odporúča tento koeficient ako minimálny pre dvere do bytov, do ktorých sa vchádza zo studeného, alebo slabo vykurovaného schodiska
Odporúčania Martom
Všetky dvere MARTOM spĺňajú normatívne požiadavky
Energeticky úsporné domy
Energeticky úsporný dom (low-energyhouse – LEH; označenie NF40) je budova, kde je ročná spotreba tepla nižšia ako 70 kWh/(m2/rok).
Odporúčania Martom
PASSIVE, ARKTIC A NEPRESKLENÉ MODELY NORDIC
Pasívne domy
Pasívny dom (passivehouse – PH, označenie NF15) je taký dom, v ktorom ročná spotreba energie nepresahuje 15 kWh/(m2/rok).
Odporúčania Martom
PASSIVE
V prípade montáže dverí v nedokončenej stavbe, zostáva medzi prahom dverí a základmi voľný priestor, pretože v tomto štádiu ešte nie je vykonaná tepelná izolácia a podlahová stierka. Je to veľmi „ťažký” tepelný a vlhkostný most na zabezpečenie. Môže byť príčinou mnohých problémov v budúcnosti, napr. premŕzanie prahu, pleseň na stene a podlahe, odpadanie parketu atď.
Martom ponúka dva typy rozšírenia prahov (spodnej základnej časti), ktoré sú veľmi dobrým riešením tohto problému
Systémová spodná základná časť vyrobená z hrubého XPS. Profil je prispôsobený k tvaru prahu, vďaka čomu zaručuje úplnú tesnosť. Produkt za veľmi atraktívnu cenu, ktorý je odporúčaný pre dvere bez presvetlení s miernou hmotnosťou.
Koeficient prestupu tepla dverí Ud určuje, koľko joulov [J] tepla unikne cez povrch 1m2 dverí za 1 sekundu [s], ak je teplotný rozdiel na oboch stranách dverí 1 stupeň [K]. Je dôležité porovnať koeficienty Ud pre celé dvere, t. j. s prihliadnutím nielen na parametre najteplejšieho prvku, ktorým je krídlo, ale aj zárubne a prahu.
TRIEDY ODOLNOSTI VOČI VLÁMANIU PODĽA EURÓPSKYCH ŠTANDARDOV
V hovorovom jazyku existuje termín „dvere proti vlámaniu“ (bezpečnostné dvere). V praxi však neexistujú dvere proti vlámaniu, pretože všetky dvere sa dajú otvoriť násilím. Otázkou je, aké nástroje na to treba použiť, ako dlho to bude trvať a aký bude pri tom hluk. Trieda odolnosti proti vlámaniu je definovaná európskou normou STN-EN 1627: 2012. Podľa nej sa vysokokvalifikovaný technik pokúša prejsť cez rôzne typy dverí pomocou špecifického súboru nástrojov. Ak dvere vydržia útok daných nástrojov dlhšie než je čas uvedený v norme, potom môžu byť označené danou triedou odolnosti RC. Predpoklady normy sú uvedené v nasledujúcej tabuľke.
Bez použitia nástrojov:
MINIMALNY CZAS OPORU
Žiadny výskum
Pokus o vlámanie pomocou jednoduchých nástrojov, ako napr.:
MINIMALNY CZAS OPORU
3 minút
Vedľajšie nástroje a naviac:
MINIMALNY CZAS OPORU
5 minút
Vedľajšie nástroje a naviac:
MINIMALNY CZAS OPORU
10 minút
ZÁVER
Závery z vyššie uvedeného zoznamu sú také, že dokonca dvere triedy RC1 a RC2 predstavujú veľkú bariéru pre náhodných a nepripravených vlamačov. Väčšina z nich bude odradená po prvých neúspešných pokusoch preniknutia. Dvere triedy RC3 a RC4 sú určené pre nešťastných zlodejov, ale aj pre skúsených a dobre pripravených zlodejov sú bariérou, ktorá vyžaduje použitie hlučných nástrojov. Najmä v prípade bytov, kde hluk určite pritiahne pozornosť susedov, je to mimoriadne účinná ochrana. Elektronická ochrana v kombinácii s využitím bezpečnostných služieb je čoraz viac rozšírená. Pri pokuse o vlámanie sa aktivuje alarm, ktorý informuje zásahovú skupinu, ktorá v krátkom čase dorazí na miesto. Akákoľvek ďalšia minúta, ktorú strávia zlodeji na vylamovaní dvier, môže byť v tejto situácii rozhodujúca. Pri výbere dverí odporúčame konzultáciu s poisťovňou. Mnohí z nich požadujú poistenie domu alebo bytu proti vlámaniu príslušnej triedy a v mnohých prípadoch je to spojené s výraznými zľavami.
MARTOM má vo svojej maloobchodnej ponuke dvere v triede RC2 a RC3 a v investičnej ponuke RC4.
Triedy odolnosti proti vlámaniu RC2, RC3 a RC4 sa týka plných dverí, ale aj v prípade presklených dverí, pridanie dodatočných bezpečnostných prvkov, akými je lištový zámok ROTO QB, kľučka alebo vložka atď., umožňuje významné zvýšenie bezpečnosti.
Hlasitosť zvuku prijatá ľudským mozgom sa logaritmicky mení podľa zmeny decibelov. Znamená to, že zmena intenzity zvuku o 6 dB zdvojnásobuje účinok vnímaný človekom. Alebo inak – nárast intenzity zvuku o 20 dB zvyšuje účinok vnímaný človekom 10-násobne, a nárast o 40 dB až 100-násobne.
Zlepšenie zvukovej izolácie dverí o 1 dB výrazne znižuje vnímaný efekt zo strany človeka a výrazne zlepšuje akustický komfort.
Dlhotrvalý hluk s hlasitosťou nad 35 dB má veľmi nepriaznivý vplyv na ľudské zdravie. Takýto šum vyvoláva už konverzácia alebo ruch na ulicy so strednou intenzitou. Spôsobuje únavu nervového systému, zabraňuje zrozumiteľnosti reči, ruší koncentráciu, odpočinok a vyvoláva stres. Môže spôsobiť nervozitu a dokonca agresiu. Z dlhodobého hľadiska sa to môže prejaviť vážnejšími zdravotnými problémami, akými sú kardiovaskulárne ochorenia.
Normy pripúšťajú priemernú hladinu hluku 40 dB cez deň a 30 dB počas noci v obytných priestoroch, ako napr. spálňa alebo detské izby. Plné akustické pohodlie je zabezpečené v miestnostiach, kde hluk nepresahuje 20 dB.
Štandardné dvere Martom stíšia (redukujú hluk) približne o 30 dB. Je to vysoká úroveň zvukovej izolácie, ktorá je v mnohých situáciách úplne postačujúca. Ak je vonkajšia úroveň hluku okolo 50 – 65 dB, štandardné dvere Martom znižujú hluk približne na úroveň pohodlia 20-35 dB.
Dvere so zvukovou izoláciou 42 dB znižujú hlasitosť zvukov v porovnaní so štandardnými dverami až 4-krát. Znižujú hluk na úroveň pohodlia z úrovne 65 – 80 dB.
DVA ALEBO DOKONCA TRI V JEDNOM
Akustické dvere Martom sú vždy v balíku so zvýšenou bezpečnostnou triedou a v niektorých prípadoch aj s protipožiarnou ochranou. Maloobchodná ponuka zahŕňa 4 štandardy akustických dverí: RC2 37dB, RC2 42dB EI30, RC3 42dB, RC3 42dB EI30. V prípade väčších množstiev, je tiež dostuúný tzv. investičný produkt RC4 42dB.
Obzvlášť obľúbené sú dvere RC3 42dB. Tieto dvere sú vybavené lištovým zámkom ROTO QB, ktorý zaručuje výnimočnú tesnosť, bezpečnosť a pohodlie pri používaní. V prvom rade si ich vyberajú Zákazníci, ktorí žijú v budovách s viacerými rodinami, a ktorí oceňujú pokoj a pohodu. Okrem stlmenia zvukov, ktoré prechádzajú do bytu zo schodiska, akustické dvere chránia aj súkromie obyvateľov.
Fenomén tlmenia zvuku je veľmi komplikovaný. Mimoriadny význam má akustická vlnová dĺžka. Parametre stlmenia stanovené v normatívnej štúdii považujte za priemerné. V prípade redukcie atypických a intenzívnych zdrojov hluku odporúčame konzultáciu s odborníkom, ktorý zvolí optimálne riešenie.
Protipožiarne dvere sú klasifikované v závislosti od toho, ako dlho vydržia odolávať pôsobeniu plameňov a zachovajú si tesnosť. Napríklad dvere označené symbolom EI30 zostávajú nepriepustné pre plamene po dobu 30 minút. Označenie Sa, Sm znamená, že aj po dobu 30 minút je prechod dymu cez spojenie krídla so zárubňou malý a bezpečný pre človeka. Jedovatý dym predstavuje väčšiu hrozbu pre ľudský život a zdravie ako požiar, pretože spôsobuje smrť skôr, než teplota stúpne na nebezpečnú úroveň.
Izby, ktoré sú na horných poschodiach, sa v prípade požiaru budovy, môžu stať pascou smrti. Oneskorenie prístupu ohňa a jedovatého dymu, povedzme o 30 minút, môže byť v mnohých prípadoch otázkou života alebo smrti. Preto v nových obytných alebo kancelárskych projektoch zákon presadzuje používanie protipožiarnych dverí.
V rodinných domoch sa často vyžaduje použitie protipožiarnych dverí, napr. prechodných dverí z kotolne do garáže, ako aj v iných situáciách vyžadovaných zákonom. Bohužiaľ, tento záznam investori často ignorujú. Môže to mať vážne následky v prípade požiaru, pretože je to podmienkou pre poisťovne, ktorá tak nemusí zaplatiť za vzniknuté škody.
Protipožiarne dvere sa nesmú inštalovať len kvôli predpisom. To platí najmä pre dvere do kotolne alebo garáže. Ak sa v niektorej z iných miestností skladujú horľavé látky, alebo cenné predmety (napr. zbierka kníh alebo obrazov), tu je tiež rozumné namontovať protipožiarne dvere. Použitie protipožiarnych a dymotesných dverí v priemyselných, verejných alebo viacgeneračných domoch je upravené stavebnými predpismi.
TROJITÁ OCHRANA
Protipožiarne dvere Martom sú vždy v balíku so zvýšenou bezpečnostnou triedou a v niektorých prípadoch aj so zvýšenou triedou proti vlámaniu a akustickou triedou. Maloobchodná ponuka zahŕňa 2 štandardy protipožiarnych dverí: RC2 42dB EI30 SaSm a RC3 42dB EI30 SaSm.
Pozorujeme veľmi veľký nárast predaja dverí RC3 42dB EI30 SaSm. V prvom rade si ich vyberajú uvedomelí Zákazníci, ktorí žijú vo viacgeneračných budovách na vyšších poschodiach.